Co to jest certyfikat SSL i dlaczego warto go mieć?

Co to jest certyfikat SSL i dlaczego warto go mieć?
  Add a header to begin generating the table of contents

  Co to jest certyfikat SSL i dlaczego warto go mieć?

  SSL to skrót od Secure Sockets Layer. Protokół ten zapewnia sposób, aby upewnić się, że strona internetowa jest legalna. Jest on używany do ochrony transmisji danych przez Internet oraz do uwierzytelniania użytkowników. Jest on powszechnie stosowany w bankowości, zakupach i bezpiecznych transakcjach kartami kredytowymi.

  Zawartość artykułu

  • Certyfikaty SSL są ważną częścią Twojego bezpieczeństwa w Internecie. Mogą chronić Cię przed hakerami i kradzieżą danych, co może oznaczać różnicę między bezpieczeństwem Twoich danych osobowych.
  • Posiadanie certyfikatu SSL ma swoje zalety, ale może nie być dla wszystkich. Zbadajmy powody, dla których możesz go potrzebować.
  • Myślisz o zwiększeniu bezpieczeństwa swojej witryny? Zastanawiasz się, jak uzyskać certyfikat SSL dla swojej witryny?

  SSL, co oznacza Secure Socket Layer, to warstwa szyfrowania.

  Certyfikaty SSL są powszechnie stosowane od wielu lat. Stosowanie certyfikatów SSL na stronach internetowych w celu zapewnienia bezpiecznej transmisji danych stało się powszechne. Większość serwisów pocztowych, banków, serwisów e-commerce i większość innych stron internetowych posiada certyfikaty SSL. SSL jest używany do ochrony danych, które są wysyłane za pośrednictwem poczty elektronicznej, przekazywane przez bramkę płatności kartą kredytową lub przesyłane przez serwer WWW. Zapewnia on, że dane przesyłane za jego pośrednictwem są zaszyfrowane i nie mogą zostać przechwycone. Dla osób wysyłających dane, SSL oznacza również, że odbiorca ma pewność, że dane są autentyczne i pochodzą od właściwej osoby.

  Strony zabezpieczone certyfikatem SSL posiadają charakterystyczną zieloną kłódkę w pasku adresu przeglądarki.

  Zapamiętaj: SSL (Secure Lock Layer) to protokół służący do zabezpieczania zaszyfrowanych danych.

  Jakie certyfikaty SSL mamy do wyboru?

  Obecnie dostępne są trzy podstawowe rodzaje certyfikatów SSL. Możemy wybrać ten, który najbardziej odpowiada naszym potrzebom.

  1. Certyfikat OV, czyli Organization Validation – to co różni certyfikat SSL OV od SSL DV, to weryfikowanie danych firmy, która o ten certyfikat wniosku. Certyfikat ten oprócz szyfrowania transmitowanych informacji dostarcza również informacje o firmie, która jest jego właścicielem.
  2. Certyfikat DV, czyli Domain Validation – jest to podstawowy rodzaj certyfikatu SSL, a zarazem najtańszy z dostępnych. Jak działa certyfikat SSL Domain Validation? Sprawdza czy pod podanym adresem URL rzeczywiście występuje strona www. Certyfikat ten zabezpiecza dane wysyłane w obrębie domeny, jest zatem zalecany dla stron internetowych, które mają umieszczony np. formularz kontaktowy online.
  3. Certyfikat EV, czyli Extended Validation – jest to najwyższy stopień ochrony danych. Firma, która o taki certyfikat wniosku jest szczegółowo sprawdzana i weryfikowana. Certyfikat ten można łatwo odróżnić od pozostałych dzięki temu, że obok ikony kłódki widoczna jest nazwa firmy.

  Dlaczego warto stosować certyfikaty SSL

  Ludzie mogą się zastanawiać, dlaczego powinni używać certyfikatów SSL, jeśli nie planują przesyłać żadnych informacji przez swoją stronę internetową. Nawet jeśli nie mają formularza internetowego lub czatu, zawsze warto kupić certyfikat SSL, aby upewnić się, że ich strona pojawia się wyżej w wyszukiwaniach Google.

  • Certyfikat SSL to lepsze pozycjonowanie w Google – posiadając stronę www, chcemy aby docierało do niej jak najwięcej osób. Jest to możliwe przede wszystkim dzięki wyszukiwarce. Co wpływa na pozycjonowanie strony w Google? Jednym z czynników rankingowych jest certyfikat SSL. Strony, które go posiadają zajmują wyższe miejsca do stron bez certyfikatów SSL. Wynika to z prostego faktu, że Google promuje strony dbające o bezpieczeństwo użytkowników. Protokół SSL jest najprostszym i najskuteczniejszym narzędziem nadającym się do tego celu.
  • Certyfikat SSL w wizerunek firmy i jej strony – coraz więcej osób jest świadomych bezpieczeństwa w internecie. Wiedzą z jakich stron korzystać, a jakich unikać. Certyfikat SSL, a dokładnie ikona kłódki jest dla nich pewnym drogowskazem i wskazówką, że mają do czynienia ze stroną bezpieczną. Brak tego oznaczenia może zniechęć do korzystania z niej lub powodować nieufność i podejrzliwość. Są to odczucia negatywne, które na pewno nie przyniosą firmie nowych zamówień. Troszcząc się o dobre relacje z klientami, dbając o rozwój firmy i jej wizerunek, a także chcąc zapewnić użytkownikom strony wysokie poczucie bezpieczeństwa, warto zainstalować certyfikat SSL. Może to być jego najprostsza wersja, czyli certyfikat EV, extended validation.

  Jakie są korzyści z uzyskania certyfikatu SSL?

  Ogólnie rzecz biorąc, od niektórych rodzajów stron internetowych oczekuje się dbałości o bezpieczeństwo danych. W przypadku sklepów internetowych istnieje konieczność zapewnienia poufności prywatnych danych klientów. Ponadto, w przypadku płatności kartami kredytowymi, brak certyfikatu SSL jest czymś niedopuszczalnym. Aby zachęcić użytkowników do odwiedzania takich stron, powinny one również korzystać z protokołu SSL. Wzbudza to zaufanie i zwiększa prawdopodobieństwo korzystania przez klientów.

  Instrukcje krok po kroku jak stworzyć bezpieczną stronę internetową.

  Jeśli szukasz sposobu na dodanie certyfikatu do swojej strony internetowej, możemy Ci pomóc. Dobierzemy odpowiedni certyfikat do Twoich potrzeb, a następnie zainstalujemy go i skonfigurujemy. Skontaktuj się z nami tutaj, a nie zapomnimy o Twoich przekierowaniach z http na https i aktualizacjach w Google Search Console.

  Masz Pytanie ?
  Odpowiemy na wszystkie pytania
  Udostępnij ten post
  Przeczytaj Więcej Na Naszym Blogu
  Potrzebujesz pomocy ?
  Zaufaj naszemu specjaliście
  Strony www Sanok