Co to jest domena?
  Add a header to begin generating the table of contents

  Co to jest domena?

  Domena to unikalny adres, który ułatwia właścicielom stron internetowych i użytkownikom poczty elektronicznej korzystanie z Internetu. Jest on używany do odróżnienia jednej strony internetowej od drugiej, ułatwiając znalezienie strony internetowej po jej adresie URL.

  Domena internetowa

  Internet to ogromny system komputerów, które są połączone ze sobą siecią przewodów. Każdy komputer w sieci może komunikować się z innymi komputerami w sieci. Każdemu komputerowi przypisany jest unikalny numer zwany adresem IP. To sprawia, że łatwo jest zapamiętać adres IP, ale nie jest łatwo zapamiętać nazwę domeny. Nazwy domen zostały wymyślone, aby ułatwić znalezienie strony internetowej po wpisaniu adresu IP. Wystarczy wpisać nazwę domeny w przeglądarce i będzie można dotrzeć do strony.

  Domena internetowa to wirtualny adres, pod którym zamieszczasz swoje oferty w internecie lub znajdujesz ofertę danej marki. Jest to podstawowy element tworzenia strony internetowej.

  Elementy domeny

  Domena może składać się z nazwy i przyrostka. Na przykład, domena “domeny.pl” składa się z nazwy “nazwa firmy” i przyrostka “.pl”.

  Aby dodać panel dla domeny, format to: “panel.nazwatwojejdomeny.pl”. Widać, że jest to subdomena utworzona w ramach domeny głównej.

  Typy domen

  Podczas omawiania rodzajów domen, można omówić różne rodzaje domen i różne rozszerzenia domen, które mogą być używane dla nazw domen. Wybierając rozszerzenie domeny dla swojej witryny, można wziąć pod uwagę zarówno lokalizację, jak i branżę.

  Rozróżnia się rozszerzenia:

  • globalne, np. .com, .net –są najczęstszymi domenami używanymi na całym świecie
  • krajowe, np. .pl, .de –to specjalistyczne, geograficzne domeny, które są przypisane do konkretnych krajów. Na przykład najczęściej korzystają z nich podmioty, które działają w tych krajach.
  • nowe, np. .online, .dev – To są końcówki opisujące podmioty działające w branżach.
  • Domeny międzynarodowe, takie jak .eu, .lat i .asia, są przypisane do obszarów geograficznych większych niż określony kraj.
  • regionalne, np. .slask.pl, .waw.pl Polskie domeny odpowiadają konkretnym miastom lub regionom
  • i funkcjonalne (np. .com.pl, .sklep.pl).

  Chociaż domeny bez znaków diakrytycznych są najczęstsze, nie oznacza to, że zawsze są najlepsze. Rynek nazw domen, które zawierają znaki specjalne, szybko się rozwija ze względu na popyt ze strony międzynarodowców, a Twoja baza klientów może być nimi zainteresowana, jeśli nie jesteś.

  Jak zarejestrować domenę?

  Wiesz, czym jest adres internetowy i jakie są jego typy. Jeśli chcesz posiadać adres URL, musisz go zarejestrować. W zależności od rodzaju domeny okresy rejestracji wahają się od roku do 10 lat. Możesz łatwo kupić swoją domenę od razu na naszej stronie internetowej.Rejestrując domenę możesz wybierać spośród ponad 1000 domen.

  Więcej o domenach

  Sprawdź blog, aby uzyskać więcej informacji.

  Masz Pytanie ?
  Odpowiemy na wszystkie pytania
  Udostępnij ten post
  Przeczytaj Więcej Na Naszym Blogu
  Potrzebujesz pomocy ?
  Zaufaj naszemu specjaliście
  Strony www Sanok