Co to jest web hosting i serwer?
Planując uruchomienie strony internetowej lub zainstalowanie jej w określonym środowisku, być może zastanawiałeś się, czym jest hosting i serwer i czy potrzebujesz jednego z nich, aby Twoja strona działała. Oto odpowiedzi na te pytania.
Zawartość artykułu
- Do jakich usług chciałbyś znaleźć hosting i serwer?
- Serwer – co to jest?
- Co to jest hosting i do czego służy?
- Dla kogo hosting, a dla kogo serwer?Hosting – dla większości użytkowników – wygoda i prostota obsługiSerwer – dla wymagających klientów
- Hosting jest jedną z najczęstszych usług oferowanych obecnie przez firmy i nie bez powodu. Jest wygodny i łatwy w konfiguracji i obsłudze, a w dzisiejszych czasach wszyscy tego chcemy.
- Serwer – dla wymagających klientów, którzy chcą szybko przyjąć swoje zamówienia
- Jaki rodzaj planu hostingowego chciałbyś i ile kosztują serwery?
Dlaczego chcesz stronę internetową usługi hostingowe i serwer?
Jeśli strona ma być wyświetlana na urządzeniach podłączonych do Internetu, musi być umieszczona na serwerze.
Jest to podobne do sposobu, w jaki wirtualne miejsce parkingowe jest, gdy wpiszesz adres URL strony internetowej w przeglądarce internetowej. Jednak istnieją również poważne różnice między hostingiem a serwerem.
Zrzut ekranu cPanelu, programu webowego, który pozwala na zarządzanie serwerem przez przeglądarkę internetową.
Serwer – co to jest?
Serwer komputerowy to właśnie takie miejsce, gdzie ludzie mogą zaparkować swoje komputery i strony internetowe. Serwery te to różnego rodzaju strony internetowe, które są strzeżone przez fizyczne urządzenia, które posiadają szybkie dyski i niezbędne oprogramowanie zapewniające bezpieczne działanie serwera i ochronę przed atakami lub utratą danych. Dlatego też serwery te stanowią bardzo dobrze strzeżony parking dla dużej liczby komputerów, które potrzebują dużo miejsca i wysokiej wydajności procesora, aby ich strona internetowa działała sprawnie. Tak więc, firmy i osoby prywatne, które chcą kupić serwer zazwyczaj potrzebują dużo miejsca i wysokiej mocy obliczeniowej procesora, aby ich strona internetowa działała płynnie.
Serwery dedykowane to serwery, które są przeznaczone dla jednej strony internetowej. Pozwalają one na hostowanie stron, które mają duży ruch. Aby strona mogła działać jednocześnie, serwer musi zapewnić odpowiednią moc obliczeniową. Serwery dedykowane wymagają stałej opieki administratora.
Informatyk lub pracownik działu IT może skonfigurować serwer tak, aby był używany tylko przez jednego klienta. Jest to efektywny kosztowo i bezpieczny sposób zapewnienia, że tylko jeden klient ma dostęp do systemu. Serwer nie będzie podłączony do żadnej sieci, dzięki czemu klient będzie mógł z niego korzystać całkowicie anonimowo.
Serwer dedykowany jest doskonałym rozwiązaniem dla większych stron internetowych lub portali, ale wymaga dużej wiedzy technicznej.
Jak działa hosting?
Kiedy już zrozumiemy, że serwer to duży parking dla Twojej strony, to czym jest hosting? Oczywiście jest to pojedyncze miejsce parkingowe, na którym zaparkowana jest Twoja strona internetowa. Tak jest w przypadku klasycznych stron biznesowych. Wprawdzie nie musimy korzystać na co dzień z całego parkingu, ale jedno miejsce parkingowe dla każdego komputera osobistego zazwyczaj wystarczy. Podobnie jest z serwerami dla klasycznych stron biznesowych.
Infografika pokazująca jak działają strony internetowe
Kupując jedną usługę hostingową, otrzymasz bezpłatną przestrzeń do przesyłania swojej stronie internetowej, jak wiele witryn, jak chcesz. Możesz również przypisać dodatkowe funkcje do swojego konta hostingowego, takie jak bazy danych, konta e-mail, itp. Zmiana ustawień dla Twojego konta hostingowego może odbywać się tylko wewnątrz Twojego konta hostingowego, które może być setki, w zależności od jego wydajności.
Właściciel serwera zajmuje się zarządzaniem wszystkimi aspektami funkcjonowania serwerów i zwalnia klienta z większości kosztów związanych z serwerem. Klient jest zwolniony z większości kosztów związanych z eksploatacją serwera, ponieważ nie byłyby one odpowiednio zarządzane przez właściciela serwera.
Dlaczego hostujesz i dlaczego serwerujesz?
Skoro poznaliśmy różnicę między serwerem a firmą hostingową, kolejne pytanie, na które należy odpowiedzieć, to dla kogo każda z opcji będzie najbardziej odpowiednia?
Dla większości użytkowników wygoda i łatwość użytkowania
Jeśli szukasz konta hostingowego, które oferuje szybkie i wydajne serwery, nie zawracaj sobie głowy sięganiem po serwer www. Jeśli nie spodziewasz się generować tysięcy wyświetleń dziennie, nie planujesz dużych pobrań, ani nie przechowujesz na serwerach żadnych danych osobowych swoich klientów, nie musisz sięgać po konto hostingowe.
Serwer – dla wymagających klientów
Kiedy mamy stronę internetową lub serwis, musimy zdecydować, czy będzie on zbudowany z wykorzystaniem serwera dedykowanego czy wynajętego. Po pierwsze musimy wiedzieć, czy planujemy stworzyć dużą stronę lub serwis, który będzie musiał obsługiwać setki lub tysiące użytkowników jednocześnie. Dodatkowo możemy chcieć wykorzystać serwer dla firm, które tworzą strony internetowe – wtedy takie serwery nazywają się produkcyjnymi i będą posiadały własne konta – dla stron przygotowywanych dla klientów, jak i tych, które zostały już ukończone.
Ile kosztuje hosting, a ile serwer?
To, co powinieneś wiedzieć, to fakt, że cena usług hostingowych zależy od rodzaju serwera. Możesz również dostać oferty na serwery, które są dedykowane dla Twojej strony, ale różnica jest ogromna. Możesz uzyskać cenę za podstawową usługę hostingu współdzielonego od około 100 zł za rok. Jeśli chcesz mieć więcej miejsca, cena będzie droższa. Możesz jednak liczyć na to, że dostaniesz różnego rodzaju opcje hostingowe.
Ponieważ limity nałożone na hosting stron internetowych mogą zostać przekroczone, strona po prostu przestanie działać. Aby tego uniknąć, użytkownik powinien albo zwiększyć parametry swojego konta hostingowego, albo wykupić serwer dedykowany. Jeśli nie jest to możliwe, należy liczyć się z dużo większymi kosztami.
Koszt rocznego wynajęcia serwera liczony jest w tysiącach złotych. Szczegółowa cena również zależy od wielu parametrów jego pracy – pamięci RAM, pojemności, szybkości procesora, technologii w jakiej pracuje, a także zastosowanych w nim zabezpieczeń. Ponadto do kosztu dzierżawy wliczyć trzeba wynagrodzenie za administrowanie serwerem.
Ze względu na koszty związane z serwerami internetowymi, są one wykorzystywane do przedsięwzięć biznesowych, które mają przynosić zyski, takich jak sklepy internetowe czy serwisy informacyjne. Aby mieć pewność, że otrzymasz odpowiednią dla swoich potrzeb ofertę serwera www lub hostingu, skontaktuj się z nami – zapewnimy Ci fachową pomoc.