Public relations – co to jest i dlaczego jest ważne dla Twojej firmy
Aby przyciągnąć uwagę i zdobyć zainteresowanie ludzi swoim biznesem, musisz znaleźć sposób, aby ludzie mówili o Twojej firmie. Można to zrobić biorąc udział w wydarzeniach biznesowych i tworząc ciekawą i angażującą obecność w Internecie.
Oto co musisz wiedzieć o Public Relations: Po pierwsze, ważne jest, aby zrozumieć, co to jest, a po drugie, należy zacząć go używać.
- Historia Public Relations
- Co to jest PR?
- PR a marketing – jakie są różnice?
- Czy istnieje czarny PR?
- Jakie korzyści daje nam PR?
- Przykłady kampanii PR w internecie
- Jak skutecznie prowadzić działania PR w małej firmie?
- Jak wykorzystać PR w pozycjonowaniu strony?
- Czy warto prowadzić działania Public Relations
Historia Public Relations
W rzeczywistości jej historia sięga tysięcy lat wstecz, gdyż znana jest już w czasach starożytnych. Zaczęło się jako forma public relations. Następnie ewoluowała w formę marketingu wpływu, by w końcu stać się PR-em. Ojcem PR był Edward L. Bernays.
Propagandysta, który twierdzi, że to, co jest społecznie ważne, powinno być robione przy pomocy propagandy, może mieć rację lub nie, ale nie ma wątpliwości, że ma rację, gdy mówi, że to, co jest społecznie ważne, musi być robione przy pomocy propagandy.
Za życia Edward wielokrotnie wypowiadał się przeciwko prestiżowemu dziennikowi „New York Times”. Nazywał ich „ćpunami” i „kretynami”. Twierdził również, że każdy może nazywać się praktykiem public relations.
Drugim pod względem ważności po Ivy Lee jest Ivy Gleeze. W 1905 roku został on pierwszą profesjonalną osobą zajmującą się public relations na świecie. Później, w 1906 roku, opublikowana została jego Deklaracja Zasad. Deklaracja ta dotyczyła działań PR i jest aktualna do dziś. Wkrótce potem Ivy nawiązał współpracę z Johnem D. Rockefellerem, który chciał poprawić swój wizerunek w oczach opinii publicznej. Rada, jakiej udzielił Rockefellerowi, polegała na rozdawaniu grosza każdemu biednemu dziecku, które napotkał. To działanie sprawiłoby, że ludzie postrzegaliby go jako hojnego człowieka.
Kiedy PR narodził się w Polsce? Do naszego kraju dotarł w 1901 roku. To właśnie wtedy powstała pierwsza polska firma świadcząca tego typu usługi.
Co to jest PR?
„Public relations” to dbanie o wizerunek i relacje z opinią publiczną osoby lub organizacji publicznej. PR pomaga budować dobre relacje z otoczeniem za pomocą mediów tradycyjnych, społecznościowych czy kontaktów osobistych. Pomaga również ratować złą reputację w momencie kryzysu wizerunkowego. PRSA definiuje ten termin w następujący sposób:
„PR to strategia komunikowania się z ludźmi. Polega ona na budowaniu wzajemnie korzystnych relacji między organizacją a jej odbiorcami.”
Jakie są funkcje public relations? Jest to jeden ze sposobów, w jaki firma komunikuje się z otoczeniem zewnętrznym, interesariuszami oraz pracownikami wewnętrznymi. Jedną z funkcji public relations jest integracja organizacji z jej otoczeniem i interesariuszami, takimi jak klienci, dostawcy, partnerzy, inwestorzy. Inną funkcją jest koordynacja wszystkich komunikatów firmy, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych, w celu osiągnięcia spójnego wizerunku organizacji. Public relations odgrywa ważną rolę wraz z rozwojem technologii i możliwości dostępnych w Internecie. Dziś e-PR należy do tych obszarów działań public relations, które będziemy omawiać.
Jakie są główne cele działań PR?
budowa wizerunku
budowa społeczności
zwiększenie rozpoznawalności marki
efektywność działań w sytuacjach kryzysowych
Termin „media społecznościowe” jest używany do opisania szerokiej gamy platform internetowych, w tym Facebook, Twitter, Instagram, Tumblr, itp. Media społecznościowe stały się dla firmy doskonałym narzędziem do zwiększania świadomości na temat swojej marki, produktów i usług.
Budowa społeczności to nic innego jak nawiązywanie oraz dbanie o relację z obserwatorami, potencjalnymi klientami, a także fanami. Głównym zadaniem PR-owców jest stworzenie takiego przekazu, aby zachęcał do interakcji z odbiorcami, bowiem zaangażowani użytkownicy sami chętnie tworzą treści promujące markę.
Zwiększenie świadomości marki w społeczeństwie oznacza wzrost wiarygodności i zaufania. Łatwiej jest sprawić, by ludzie rozpoznawali Twoją markę, jeśli widzieli ją już wcześniej, dlatego najlepiej jest budować świadomość marki na różnych rodzajach mediów.
Zarządzanie kryzysowe polega na zapobieganiu sytuacjom, które mogłyby zaszkodzić wizerunkowi firmy; polega na przewidywaniu problemów, planowaniu działań łagodzących skutki potencjalnych kryzysów; reagowaniu na sytuację kryzysową; odbudowywaniu wizerunku poprzez planowanie serii przyszłych działań.
Zbiór najbardziej podstawowych narzędzi marketingu internetowego, z których możesz korzystać.
Jakich narzędzi używać do prowadzenia PR online? Istnieje wiele możliwości, a najskuteczniejsze z nich stosuje się w połączeniu, aby osiągnąć pożądany efekt.
strona internetowa
mailingi
media społecznościowe
zawartość wideo
blog firmowy
Konkursy online
Media Relations
sponsorowanie witryn
konferencje prasowe on-line
współpraca z blogerami i influencerami
Wachlarz narzędzi public relations wciąż się powiększa, podobnie jak nowe formy mediów i nowe sposoby współpracy. Nietrudno jednak zauważyć, że grono użytkowników Internetu stale się powiększa, a fakt posiadania firmowej strony internetowej nie jest już zaskoczeniem. W dzisiejszych czasach jest to konieczność, bez której nie będziemy w stanie zadbać o dobry wizerunek naszej firmy. Posiadanie strony internetowej to już nie tylko wizytówka, to także niezbędny
Jakie są różnice między public relations a marketingiem?
Public relations (PR) i marketing (marketing) mają dwie odrębne definicje. Nie są one tym samym, choć oba służą do komunikowania o produkcie lub usłudze.
Celem PR jest kreowanie pozytywnego wizerunku publicznego. W przeciwieństwie do reklamy, PR nie jest skierowany do konkretnej grupy potencjalnych klientów. Jest natomiast ukierunkowany na poprawę wizerunku firmy. Zazwyczaj działania PR nie wymagają dużych nakładów finansowych. Często PR przynosi lepsze rezultaty niż reklama.
Nie możesz twierdzić, że zbudujesz zaufanie u swoich odbiorców bez promowania swoich produktów; nie możesz skutecznie promować swoich produktów bez budowania zaufania. Te dwie dziedziny nie wykluczają się wzajemnie, ale uzupełniają.
Czy istnieje czarny PR?
Nikt nigdy nie słyszał o „czarnym PR”. W rzeczywistości PR ma być poprawny i etyczny. Czarny PR nie ma żadnego sensu. To tak jakby nazwać coś „białą heroiną”. Takie coś nie istnieje. Jeśli ktoś robi źle, to robi źle, a jeśli oszukuje, pomawia, kłamie, manipuluje, to robi te rzeczy, a nie czarny PR. Więc nazywajmy rzeczy po imieniu. Jeśli lekarze biorą łapówki, nie powinniśmy nazywać tego „czarną medycyną”. Powinniśmy nazywać to korupcją.
Wniosek? Wszystkie negatywne działania to zwykła propaganda, dotyczy to działań niezadowolonych pracowników, konkurencji, czy niezadowolonych klientów. Public relations ma służyć ratowaniu dobrego imienia firmy.
Fascynującym faktem jest to, że znaleziono słowo dla tego rodzaju negatywnych praktyk, a nazywa się ono „czarna magia”. Nazywa się ją „czarną magią”, ponieważ jest kojarzona ze złem lub ciemnymi siłami.
Jakie korzyści daje nam PR?
Dobrze opracowane i zaplanowane działania PR’owe, pozwalają wesprzeć firmę, poprawić kontakt z odbiorcami czy zwiększyć zasięg prowadzonej działalności. Ważna jest systematyczność oraz dobór odpowiednich narzędzi PR’owych. Jakie inne korzyści niesie za sobą PR?
poprawia rozpoznawalność marki bądź persony
kształtuje pozytywny wizerunek
Zwiększenie zaufania i wiarygodności odbiorców
daje możliwość wielokanałowej rozmowy z klientami
umożliwia to dotarcie do bardzo dużej grupy odbiorców z całego świata.
rodzi naturalny szum wokół firmy
wspomaga procesy obsługi klienta lub sprzedaży
odróżnić firmę od konkurencji
Daje możliwość rozwoju rynku.
możliwości pozyskiwania nowych partnerów biznesowych lub sponsorów
wzbudza zainteresowanie mediów
PR może wydawać się żmudnym zajęciem, ale w rzeczywistości jest to świetny sposób na reklamę firmy. Aby skutecznie zareklamować swoją firmę, konieczne jest współdziałanie ze strategiami marketingowymi.
Przykłady kampanii e-PR w internecie
W ostatnich czasach bardzo popularne są kampanie eko-świadomości różnych marek. Firmy starają się osiągnąć wyższe standardy jakości i naturalności, gwarantując, że używają tylko ekologicznych materiałów, które są dobre dla środowiska. Firmy kosmetyczne również podążają za tym trendem. W swoich kampaniach zapewniają, że nie testują swoich kosmetyków na zwierzętach. Prawdą jest jednak, że wszystkie te działania mają na celu pokazanie marek w dobrym świetle i przekonanie jak największej liczby osób do zakupu ich produktów.
Kampania z wykorzystaniem Tindera, internetowej aplikacji randkowej, zakończyła się sukcesem – ponad 2,5 tys. psów znalazło nowe domy. Zwierzęta zostały wybrane, ponieważ musiały znaleźć domy po dacie, w której zostały stworzone na Tinderze.
W bardzo krótkim czasie H&M zdołał ugruntować swoją pozycję na rynku mody. Jest znany jako trendsetter wśród młodych ludzi, którzy kochają modę i szybkie tempo życia. Ubrania i buty znanej marki H&M, często oparte na nowoczesnych trendach, stały się bardzo popularne wśród młodych ludzi i tych, którzy lubią wyglądać jak najlepiej.
Zaskakujące były działania Burger Kinga. Zachęcał on swoich klientów do wkupywania się do McDonalds.
Kampania miała na celu zmianę stereotypu rywalizacji pomiędzy Burger King i McDonalds poprzez podkreślenie, że największa na świecie sieć hamburgerów chce budować dobre relacje ze społecznością lokalną, a także pokazać, w jaki sposób jej programy społecznej odpowiedzialności biznesu pomogły innym.
Jednak najpopularniejszą kampanią PR ostatnich lat jest znana na całym świecie Ice Bucket Challenge. Została ona stworzona przez ALS Association. Celem kampanii było uświadomienie potrzeby znalezienia lekarstwa na śmiertelną chorobę. Akcja błyskawicznie rozprzestrzeniła się na cały świat. Wielu celebrytów zostało nominowanych przez swoich przyjaciół i zwolenników. Celebryta mógł zostać nominowany za wylanie na siebie wiadra lodowatej wody. Wiadro wody może zawierać również innego celebrytę, który został poproszony o wylanie na siebie wiadra lodowatej wody. Następnie gwiazda zamieściłaby w Internecie filmik, na którym widać, jak wylewa na siebie wodę. Ludzie oglądaliby ten filmik,
Jak skutecznie prowadzić działania PR w małej firmie?
Jak skutecznie prowadzić działania public relations? Czy założyć małą firmę, czy zatrudnić do tego celu specjalistę?
Jak możesz zostać PR’owcem?
Jeśli mamy świadomość zakresu działań PR, możemy prowadzić skuteczniejsze kampanie przy użyciu własnych narzędzi i wymyślać sposoby, jak wykorzystać te narzędzia do działań bez pomocy specjalistów.
Just Do It! – Nie bój się podążać za swoimi marzeniami
„Edukuj się” – w sieci można znaleźć wiele źródeł na ten temat. Sam artykuł, który właśnie przeczytałeś jest dla Ciebie dużą dawką wiedzy.
Stay informed – bądź na bieżąco z trendami, nowościami, wydarzeniami i tendencjami.
Zapoznaj się z branżą – weź udział w konferencjach, seminariach i wydarzeniach oraz poznaj innych profesjonalistów
Zrób badania na temat tego, co robi Twoja konkurencja. Podpatruj ich i ucz się od nich.
Podejmij ryzyko! Próbuj nowych rzeczy. Eksploruj nowe pomysły, nowe inspiracje i testuj je!
Rozwijaj swoje umiejętności – może warto wziąć udział w szkoleniu, lub umówić się na kurs dotyczący Public Relations? Poprawnie napisana i przykuwająca uwagę notka prasowa to połowa sukcesu.
Proces uczenia się nigdy się nie kończy. Nawet jeśli myślisz, że wiesz już wszystko, zawsze będzie coś, czego można się nauczyć.
Proś innych o opinie – sugestia rzucona razem, może skierować nasze działania na lepsze tory.
Nie poddawaj się – działania nie zawsze od razu przynoszą efekty.
Najlepsze praktyki PR, które pomogą rozwinąć Twój biznes
Choć działania PR nie dla każdego mogą okazać się skuteczne, warto zastosować się do poniższych wskazówek, aby zwiększyć szanse na uzyskanie pozytywnych rezultatów.
Dokonaj analizy odbiorców
Aby określić, kim są Twoi potencjalni klienci, dowiedz się o ich wieku, zainteresowaniach i lokalizacji. Ustal, gdzie przesiadują w sieci i czy czytają jakieś popularne forum lub stronę internetową. Wtedy o wiele łatwiej będzie wybrać odpowiednie działania PR i sprawić, by Twoje wiadomości były bardziej konkretne. Na koniec zastanów się, gdzie możesz znaleźć klientów. Być może jest to popularne forum,
Przygotuj listę kanałów dotarcia
Jeśli celujesz w konkretną grupę, to odpowiednio dostosuj kanały, które wybierzesz, aby do niej dotrzeć. Na przykład, jeśli chcesz dotrzeć do młodszych ludzi, to użyj kanałów, z których oni korzystają.
Zbuduj listę kontaktów
Aby promować siebie i swój biznes w Internecie, musisz przyciągnąć uwagę. Dowiedz się, kto może być zainteresowany Twoimi produktami i usługami, a następnie skompiluj listę mailingową. Stwórz plik Excel ze szczegółami dotyczącymi Twoich produktów i usług, a następnie wysyłaj e-maile do różnych list, które zbierasz.
Przygotowywanie informacji i materiałów prasowych
Zacznij swoją notatkę od wspaniałego i atrakcyjnego tytułu. Upewnij się, że wspomniałeś o swojej firmie i zawarłeś ważne informacje na jej temat. Opisz unikalne cechy i korzyści swojego produktu. Zamieść interesujące fakty lub wydarzenia. Jeśli posiadasz profesjonalne zdjęcia lub grafiki, dołącz je do maila.
Wybierz odpowiedni czas działań
Zanim zaczniesz planować jakiekolwiek wydarzenie lub projekt, upewnij się, że poinformujesz o nim swoich odbiorców. Unikaj końcówki roku lub okresu świątecznego.
Monitoruj zasięg
Raportowanie na temat mediów społecznościowych i optymalizacji pod kątem wyszukiwarek jest niezwykle ważne, a śledzenie wyników pomoże Ci w przyszłych kampaniach marketingowych. Istnieją programy do monitorowania tych działań, takie jak Google Analytics lub Ahrefs.
Zbadaj efekty i wprowadzaj nowe rozwiązania
Autor radzi czytelnikom, aby obserwowali działania konkurencji, a następnie szukali nowych pomysłów. Ważne jest, aby uzbroić się w cierpliwość i czekać na efekty każdego nowego pomysłu, który wdrażamy.
Reaguj na bieżące wydarzenia
Szybka reakcja to jeden z najlepszych sposobów na promowanie siebie lub swojej firmy. Temat dnia powinien być traktowany jako haczyk dla kampanii marketingowych, więc upewnij się, że odnosisz się do niego w każdy możliwy sposób.
Zaplanuj regularne działania PR’owe
Zawsze bądź na topie z marką. Dbaj o aktualne relacje z mediami i influencerami. Wysyłaj im regularnie ciekawe i wartościowe materiały prasowe. Śledź nowe kanały i narzędzia, które rozwijają się w coraz szybszym tempie. Nigdy nie przestawaj dążyć do realizacji swoich celów.
Jak wykorzystać PR w pozycjonowaniu strony?
Działania Public Relations mogą pozytywnie wpłynąć na pozycjonowanie Twojej strony internetowej. Każdy artykuł oraz wpis na forum u konkurencyjnej witryny, powoduje, że wspominana strona jest lepiej indeksowana. Co za tym idzie, zwiększa to jej ruch organiczny oraz poprawia jej widoczność w wyszukiwarce. W efekcie oferta dotrze do jeszcze większej liczby odbiorców, co wpłynie pozytywnie na sprzedaż. Wniosek? Im więcej wzmianek o stronie na innych portalach i blogach tym lepiej. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o dobre relacje z dziennikarzami i starać się nawiązywać coraz to nowsze współprace. Jednak należy pamiętać, aby linki wpływały na pozycjonowanie, muszą być wartościowe i interesujące dla użytkownika.
Jak każdy budynek, Twoja marka potrzebuje solidnego podłoża. Aby zbudować zaufanie i uzyskać informację zwrotną. Komunikacja i postrzeganie, że Twoja marka ma wartość.
Czy warto prowadzić działania public relations – podsumowanie
Dobra reputacja jest niezwykle ważna. Public Relations może uchronić firmy przed złymi skutkami kryzysów, utratą wizerunku, negatywnym odbiorem społecznym. Może sprawić, że Twoja marka zaistnieje w świadomości konsumentów i przyciągnie nowych klientów z całego świata. Dobra reputacja powinna wynikać z wiarygodnej komunikacji i pozytywnego postrzegania Twojej marki.